Vyhledávání

Uživatel

< návrat zpět

Chov činčily

     Rádi bychom našim dětem pořídili nějaké malé a nenáročné zvíře. Líbí se nám činčila, ale nemáme zkušenosti s jejím chovem. Poradíte nám?

 

     Činčila je jihoamerický hlodavec žijící ve vysokohorských oblastech And. Je to roztomilé, neagresivní, inteligentní zvíře s hustou šedou srstí, svým vzhledem mnoha lidem připomíná veverku. Živí se téměř výhradně rostlinnou potravou . Aktivní je zejména v podvečer a v noci. Poměrně náročná je však na prostor. Na chov doporučuji rozměrnou klec (alespoň 100x80x50cm) s výsuvným, omyvatelným dnem. Jako podestýlka jsou ideální větší hobliny. Pro činčily je nezbytná tzv. „písečná koupel". Každý den na půl hodiny vkládáme do klece nádobu se speciálním jemným pískem, který činčila používá k očistě své husté srsti. Pitnou vodu samozřejmě měníme každý den. Vhodné jsou speciální napáječky, které zabrání její znečištění. Krmení  kupujeme takové, které je určené výhradně  pro činčily. Nelze akceptovat např.králičí nebo morčecí granule. V kvalitních granulích a peletách jsou obsaženy všechny potřebné vitamíny a minerální látky. V chovu činčil hraje důležitou roli také seno. Mělo by být dostatečně suché a  získané ze známého zdroje, čímž předcházíme zejména nebezpečnému zaplísnění. Seno předkládáme činčilám denně, ideální jsou malé drátěné seníky připevněné na stěnu klece. Jako nutný doplněk potřebuje činčila vápník. Lze ho obstarat v podobě tablet, které podáváme 2x týdně, k dostání jsou také kalciové tyčinky, které 1 až dvakrát za měsíc zavěsíme do klece. V nouzi můžeme spolehlivě sáhnout i po sépiové kosti, která se používá spíše v chovech exotů. Stravu je vhodné občas zpestřit pamlskem, jako jsou např. sušená jablka, rozinky, sušený šípek, list pampelišky, ovesné vločky, aj.

Ostatní důležité údaje: hmotnost činčily: 400-600g, délka březosti: 105-118 dní, počet mláďat: 1-5, počet vrhů za rok: 2, pohlavní dospělost: 6-8 měsíc.

 

 

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.