Vyhledávání

Uživatel

< návrat zpět

Pořízení štěněte

Rozhodli jsme se koupit našemu synovi štěně jako dárek za vysvědčení. Nikdy jsme psa doma neměli, ale pravděpodobně vyslyšíme synových proseb, moc si pejska přeje. Máme však obavu, zda zvládneme výchovu a starost o psa. Poradíte nám?

 

     Aby byl pes pro dítě opravdovým přínosem a dokázal splnit alespoň část jeho vysněných představ, nesmí se podcenit příprava. Je třeba zvážit, zda rodina svým způsobem života skutečně splňuje podmínky pro vlastnictví psa. S koupí psa by měli souhlasit všichni členové rodiny a mělo by být předem jasno, kdo převezme jaké povinnosti, kam se psem v době dovolené, atd. Také je třeba si uvědomit, že vlastnictví psa se odrazí na rodinném rozpočtu - výživa, veterinární péče, poplatky městu apod.

      Důležité je vybrat nejen správné plemeno, ale v rámci plemene i správného jedince, který dobře zapadne do rodiny. Vyplatí se nic neuspěchat a poohlédnout se po zkušeném a zodpovědném chovateli, který se vyzná v charakterech psů a dokáže poradit při výběru i při výchově štěněte. Rozhodně doporučuji rodičům pročíst literaturu týkající se výchovy a výcviku psa a od začátku vést štěně důsledně ke správným návykům. Důležité je i důkladné poučení dětí. Dítě, zvlášť malé, zhruba do 10 let věku, není pro psa ve smečkové hierarchii jedincem s vyšším postavením. Vnímá je jako partnera ke hrám, toleruje jeho neohrabané chování, ale v některých situacích v něm vidí konkurenta a může zavrčet nebo i chňapnout. Nejčastěji se jedná o případ, kdy pes něco jí a dítě by mu to chtělo vzít, ať už z misky nebo nějakou nalezenou „dobrotu" venku. Dalším příkladem možného střetu je oblíbené místo k odpočinku, hračka, ale také třeba násilná manipulace (snaha psa zvednout) nebo tělesné potrestání. O těchto situacích je nutné s dětmi předem mluvit a naučit je, jak se správně zachovat, aby nedošlo k pokousání. Jen tak bude pes pro celou rodinu jednoznačným přínosem.

 

Komentáře rss


, štěně odpovědět

Dobrý den jen bych dodal že bohužel v posledních 25 letech se stal pes pro mnoho modním doplnkem , většina lidi ani neví co si pořizuje hlavně že je to drahé ! u jiných se jedná o hračku pro jeho děti/zmetky , další si zase pořizují psa jako levnou variantu alarmu :( a jiní zase jako doplnek na zahradu ! a uplně nehorší jsou ti co si pořídí psa aby si lečily na něm mindráky a nebo připadně ho mučily !

pořídit si psa at takového nebo takového je hodně a hodně prace na víc ! stojí to čas prachy , ale co je hlavní ten kdo si pořizuje psa musí mít k němu vztach ! což má malo kdo !

sam mám 5 psu všechny z utulku z toho jedna fena byla strašně týraná druhá taky mám z utulku psa , pak mám fenu která umřel paniček , pak jsem si vzal od jedné pani co má utulek psa , všechný mám kastrovaná takže žadná štěnata :) 9
každy kdo si pořizuje psa at štěně nebo psa z utulku by mněl vědět že je to více starostí než radosti ! a taky se to muže hodně prodražít na veterinární peči kdy psy onemocní nebo má uraz , mně už psy stály několik set tisic kč za veterinární peči beru to od svojeho provního psa což bylo v roce 1994 , o ceně papní pro psy resp granule atd pamlsky atd o tom ani nemluvím

hodně lidi bohužel nevím co vubec peče o psa obnáší a nebo co je výchova psa , nezvladaji ani výchovu svojich ratolestí na tož psa ! pak o končí tak že psa bud vyhodí nebo v lepší případě končí v utulku !
pak se musí najít nekdo kdo si ze "skaženým psem " poradí , tedy psem kde byla skažená výchova a přerostl lidem přez hlavu ! což jsem zažil mnohokrát !

omlouvám se že tu pišu ale musel jsem